Pracownicy wakacyjni

Baza wiedzy

Praca wakacyjnaOkres wakacji zawsze był, jest i będzie okresem spowolnienia rozwoju firm. Wtedy to spada ilość zamówień, spadają obroty no i produkcja, gdyż pracownicy produkcyjni udają się na zasłużone urlopy. Jeżeli ktoś pracuje na stałe, wykonując proste prace (czy jest operatorem linii produkcyjnej, czy pracuje w prostej kontroli jakości, czy pracuje w gastronomii) jest osobą łatwo zastępowaną.

I właśnie na okres wakacji przedsiębiorstwa produkcyjne zatrudniają studentów, czy uczniów, którzy zastępują pracowników. Pracownicy tymczasowi przyczyniają się do dalszego rozwoju firmy, pomimo wakacji i ogólnego spowolnienia. Dzięki zatrudnianiu takich pracowników, firma nie musi zwalniać, lecz może dalej się rozwijać w dobrym tempie. Zatrudniając pracowników tymczasowych należy pamiętać, żeby podpisać z nimi odpowiednią umowę.

Brak takiej umowy oznacza niestety spore problemy w przypadku kontroli urzędowej, lub co gorsza w sytuacji, gdy taka osoba ulegnie wypadkowi.

Jakie jest prawo pracy w stosunku do pracowników wakacyjnych?

Najpopularniejszą formą zatrudniania młodych ludzi na czas wakacji jest umowa-zlecenie, lub umowa o dzieło. Dzięki tego typu umowom pracodawca nie musi płacić składek ubezpieczeniowych, co obniża koszty zatrudnienia. Taka sytuacja nie oznacza jednak, że zarobki tymczasowych pracowników są wyższe. Nadwyżka wynikająca z różnic w kosztach zatrudnienia oczywiście zasila konto pracodawcy.

W jakich miejscach najczęściej pracują młodzi ludzie podczas wakacji?

Niegdyś były to przede wszystkim bary, restauracje, czy hale fabryczne. Dziś coraz więcej studentów, czy uczniów zajmuje się w czasie wakacji rozdawaniem i roznoszeniem ulotek, oraz telemarketingiem. Wiele dziewcząt pracuje także jako hostessy, chłopacy natomiast coraz częściej zajmują się także prostymi pracami budowlanymi, poświęcając czas na pracę na budowach. Dane pokazują, że dużo młodych pracowników nie podpisuje umowy ze swoimi pracodawcami. Taka sytuacja wiąże się przede wszystkim z chęcią uchylenia się od płacenia podatków przez pracodawców, a co za tym idzie, ze zmniejszeniem kosztów zatrudnienia.

Kiedy do adwokata, a kiedy do notariusza po poradę?

AdwokatZdarzyć się może, że potrzebna nam będzie pomoc prawnika, ale sami nie do końca będziemy wiedzieć, do kogo tak naprawdę udać się po poradę prawną. Bo czy

Teorie genezy państwa

Teorie genezy państwaAktualnie wyróżnia się przeróżne teorie genezy państwa. Te zdecydowanie najbardziej popularne to przede wszystkim takie, że państwo